Strona Olsztynka

Życzenia z okazji Dożynek
Dodano: 17-09-2017 | Promocja Gminy | wyświetleń: 2153
grafika

Szanowni Państwo,

Drodzy Rolnicy, Producenci Żywności,

Sołtysi i Mieszkańcy Wsi Gminy Olsztynek

Dożynki to jeden z najpiękniejszych staropolskich obrzędów, to od dawien dawna najważniejsze Święto polskiej wsi znane w tradycji polskiej już od szesnastego wieku. Dożynki są uhonorowaniem ludzi wsi za ich trud i zebrane plony. Przepiękna polska tradycja nakazuje dzielić się chlebem. Z wielką radością dzielę się dziś z naszymi mieszkańcami oraz zaproszonymi gośćmi symbolicznie i po staropolsku chlebem dożynkowym. Ten gest to wyraz braterstwa, przyjaźni i gościnności. A zarazem symbol pokoju i dziękczynienia za plony.

Święto plonów jest radosnym zakończeniem prac żniwnych całego sezonu, wyrazem podziękowania rolnikom za zebrane żniwo, wszelkie plony oraz zwieńczeniem ciężkiej pracy z jaką borykają się rolnicy przez cały rok. Zawsze podkreślane jest znaczenie i wartość pracy wszystkich, dzięki którym nie brakuje chleba powszedniego oraz tych, którzy nie przestają kochać ziemi ojczystej i ziemi jako matki – żywicielki. Dożynki to przede wszystkim święto ziemi, która po raz kolejny niezawodnie obdarowała nas plonami. Wierzę, że tegoroczne płody rolne zapewnią dostatek na wszystkich stołach w naszej gminie. Dzisiejszy dzień dla społeczności wiejskiej winien być przepełniony radością i satysfakcją z efektów wytężonej pracy.

Rolnictwo w naszym regionie skupia się na uprawie zbóż i rzepaku. Jednak Gmina Olsztynek to również znany producent szerokiego asortymentu warzyw, wśród których największy udział w produkcji ma marchew oraz warzywa szklarniowe. Wysoko rozwinięte jest pszczelarstwo i ogrodnictwo.

Pszczelarstwo jest jedną z najważniejszych dziedzin współczesnej gospodarki. Działalność pasieczna obejmuje swym zasięgiem ponad 70 % obszaru województwa warmińsko-mazurskiego, zrzeszając 31 kół.

Środowisko naturalne jest wzbogaceniem bazy pożytkowej dla pszczół zarówno w działalności przemysłowej , leśnej i przede wszystkim rolnej. Na terenie Gminy Olsztynek prężnie działa Rejonowe koło Pszczelarzy, które dba o zachowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego. W sierpniu odbył się na naszym terenie Wojewódzki Dzień Pszczelarza – który był dowartościowaniem działalności pasiecznej i doskonałą okazją do zaprezentowania dorobku pszczelarzy.

W tym roku wiosna okazała się być zimna czego skutkiem była opóźniona wegetacja roślin. Istniała zatem obawa, że ucierpią przede wszystkim plony, jednak plony w tym roku okazały się być dobre, zadowalające. Czego dowodem są dzisiejsze przepiękne okazałe wieńce dożynkowe są symbolem radości z pomyślnie zakończonych żniw, wdzięczności za zbiory i przywiązania do tradycji.

Możemy być dumni z kultywowania tradycji, bo to tradycja nas współtworzy, zakorzeniając w nas wartości, które wyznawały i którymi żyły pokolenia naszych przodków. Dożynki przypominają nam wszystkim, że to dzięki ciężkiej i bezustannej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia polski chleb.

Za dary Waszych rąk, za owoce Waszej pracy –składam Wam słowa najwyższego uznania. Życzę Wam aby były zawsze dobre czasy dla rolnictwa, abyście korzystali z nowych szans możliwości jakie otwierają się przed polskim rolnictwem. Gratulując osiągniętych plonów, życzę obfitych zbiorów w kolejnych latach służących całemu społeczeństwu. Życzę godziwej zapłaty za zabrane plony.

Składam serdeczne gratulacje dla wyróżnionych tytułem „Zasłużony dla rolnictwa”. Dziękuję Sołectwu Mierki za przygotowanie pięknego wieńca dożynkowego.

Szczęść Boże wszystkim Rolnikom!

 

                       

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
1
2
3
4
5
6