Strona Olsztynka

ORIGAMI W BARWACH JESIENI
Dodano: 02-11-2017 | Justyna Balicka | wyświetleń: 900
grafika
Galerie:
grafika
Dodano: 02-11-2017
Justyna Balicka
Ilość fotografii: 18

24 października jest Światowym Dniem Origami. Czym jest origami? To sztuka składania papieru pochodząca z Chin. Choć większość z nas Origami kojarzy z Japonią, to nie stamtąd się ono wywodzi. Owszem w Japonii sztuka ta została bardzo rozwinięta i obecnie związana jest z tym krajem. Jednak jej początki miały miejsce właśnie w Chinach. Origami uznawane jest za tradycyjną sztukę japońską. W języku japońskim słowo „ori” oznacza „składać”, a „kami” – „papier”. Origami to świat czarów i głębokiej mądrości filozoficznej, świat przekazywany z pokolenia na pokolenie. Żeby w Japonii zdać egzamin do wyższej szkoły artystycznej, należy wykazać się umiejętnością sztuki origami. Czy wiecie, że w Japonii dzieci w szkołach mają obowiązkowe zajęcia z orgiami!!!

Tradycyjne origami polega na tworzeniu różnych figur z arkusza papieru, poprzez ich wielokrotne składanie. Chociaż w tej technice preferowane jest nieużywanie kleju czy nożyczek, obecnie istnieje wiele odmian orgiami, które dopuszczają posługiwanie się innymi przyborami lub łączenie ze sobą kilku arkuszy papieru. 

Według Japończyków, opanowanie sztuki orgiami pomaga w nauce matematyki i geometrii, ponadto ćwiczy precyzję, sprawności manualne, koncentrację czy wykonywanie zadań według ściśle określonej kolejności.

Uważamy, że poza wyżej wymienionymi zaletami ma jeszcze jedną, bardzo ważną – orgiami to świetna zabawa :-) 

Ponieważ daliśmy się troszeczkę "porwać" jesiennemu nastrojowi, postanowiliśmy przygotować origami właśnie w tym klimacie. Podczas przerw, na specjalnie przygotowanych przez Samorząd Uczniowski stanowiskach, uczniowie mieli okazję mile i twórczo wspólnie spędzić czas oraz nauczyć się wykonywać zwierzęta i liście właśnie tą techniką. Uczniowie składanie papieru odebrali jako rozrywkę i naukę, a papierowe figurki, które powstały, stały się oryginalną ozdobą szkolnych korytarzy i posłużyły jako upominki dla bliskich.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
Wprowadzono: 17-08-2018  Promocja Gminy
grafika
Wprowadzono: 17-08-2018  Promocja Gminy
grafika
Wprowadzono: 23-07-2018  Justyna Balicka
1
2
3
4
5
6
Róg obrazka 1 Róg obrazka 2
grafika
Róg obrazka 3 Róg obrazka 4

Wprowadzono: 13-08-2018   Promocja Gminy
Liczba zdjęć: 23