Strona Olsztynka

ZE SZKOLNEJ ŁAWKI WPROST NA UNIWERSYTET - Szkoła Podstawowa nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku
Dodano: 24-01-2018 | Justyna Balicka | wyświetleń: 1259
grafika

W dniu 12.12.2017 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku oraz z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Waplewie wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Pojechały na nią osoby najbardziej zainteresowane chemią, głównie ze szkolnego koła chemicznego. Opiekunami wycieczki była Pani Agnieszka Jaroszewska i Pani Danuta Wieczorek.

Celem wyjazdu był udział w lekcji chemii na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Temat lekcji dotyczył katalizatorów – związków, które przyspieszają lub spowalniają reakcję.  Po krótkim zapoznaniu z regulaminem pracowni i zasadami bezpieczeństwa, prowadząca zademonstrowała spektakularne doświadczenie pt. „Pasta dla słonia”. Później uczniowie samodzielnie przeprowadzali doświadczenia – sprawdzali czy drożdże i ziemniaki mają związki, które mogą przyspieszać reakcje, czyli katalizatory. To była dobra porcja wiedzy, zdobyta nie byle gdzie, bo w pracowni laboratoryjnej na Uniwersytecie Warszawskim.

Drugim celem naszej wycieczki było obejrzenie Kampusu Ochota i Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Przewodnikiem był sympatyczny doktorant Pan Michał Michalec, który ciekawie opowiadał o uczelni. Oprowadzał nas między uniwersyteckimi budynkami: Wydziału Chemii, Biologii, Fizyki, Geodezji, Matematyki, Informatyki i Mechaniki. Byliśmy w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych i widzieliśmy Pracownię Krystalochemii, w której dzięki nowoczesnemu sprzętowi wytwarzane są kryształy. Weszliśmy również do Centrum Nowych Technologii (CeNT), gdzie prowadzone są różnego rodzaju prace badawcze. Zauroczył nas widok rosnących w budynku drzew, a przed budynkiem pięć czarnych, kamiennych bloków przedstawiających rysunki charakterystyczne dla dziedzin naukowych tj. matematyka, fizyka, chemia i biologia.

Pan Michał oprowadził nas również po Wydziale Chemii. Najpierw pokazał Pracownię Spektroskopii NMR, w której znajdują się pojemniki (przypominające rezonans magnetyczny) służące do badania składu związków chemicznych.  Widzieliśmy również ciekły azot. Później pokazał nam sale laboratoryjne, w których studenci przeprowadzają doświadczenia w ramach swoich zająć, a na koniec przesympatyczny pan doktorant pokazał nam swój gabinet, a w nim drukarkę 3D. Oczywiście nie omieszkał jej zademonstrować. Nie było dużo czasu, ale wydrukował nam korek od kolby stożkowej.  Wisienką na torcie była wizyta w sali Starej Biblioteki imienia prof. Wiktora Kemuli. Jej wygląd, zapach i księgozbiór pozwolił, choć na chwilę przenieść się w dawne czasy. Mieliśmy też okazję zjeść studencki obiad w bufecie uniwersyteckim. Byliśmy bardzo głodni, więc wszystko nam smakowało.

Po tak bogatym pod względem naukowym dniu, czekała nas trzygodzinna jazda busem. Wydawałoby się, że wszyscy są zmęczeni, ale nie, okazało się, że to dobre miejsce na poznanie się. Młodzież z obu szkół w Olsztynku i Waplewie w końcu zaczęła ze sobą rozmawiać i żartować. Niech to będzie dobry początek nowej znajomości…

Agnieszka Jaroszewska

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
Wprowadzono: 17-08-2018  Promocja Gminy
grafika
Wprowadzono: 17-08-2018  Promocja Gminy
grafika
Wprowadzono: 23-07-2018  Justyna Balicka
1
2
3
4
5
6
Róg obrazka 1 Róg obrazka 2
grafika
Róg obrazka 3 Róg obrazka 4

Wprowadzono: 13-08-2018   Promocja Gminy
Liczba zdjęć: 23