Strona Olsztynka

Wycieczka do Warszawy i Lipiec Reymontowskich
Dodano: 06-11-2017 | Justyna Balicka | wyświetleń: 1896
grafika

Wycieczka do stolicy oraz do miejscowości, w której nasz tegoroczny patron – Władysław Stanisław Reymont – umieścił akcję swojej noblowskiej powieści (Chłopów) odbyła się 27 października. Wzięli w niej udział uczniowie klas gimnazjalnych oraz VII wraz z opiekunami: p. J. Śliżewską, p. J. Kamienieckim, p. J. Przestrzelską, p. M. Przybułowską oraz p. B. Frąckiewicz.

Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Lipcach Reymontowskich. Odwiedziliśmy tam Muzeum Regionalne im. Władysława Reymonta. Zgromadzone są tam zbiory związane z kulturą i historią Lipiec. Oglądaliśmy w nim dawne stroje łowickie, tkaniny, hafty, wyposażenie wnętrz w chałupie, narzędzia rolnicze. Muzeum posiada także pamiątki dotyczące postaci Władysława Reymonta (rękopis Chłopów, odznaczenia).

Siedzibą muzeum jest dawne gospodarstwo rodziny Winklów. Manufaktura ta powstała na przełomie lat 80-tych i 90-tych XIX wieku. Winklowie zajmowali się przędzeniem i farbowaniem wełny oraz tkaniem materiałów na słynne łowickie stroje, wełniane swetry, skarpety i rękawice. Zachowały się w całości budynki wraz z maszynami i urządzeniami produkcyjnymi, dlatego mogliśmy zobaczyć farbiarnię oraz pomieszczenia, w których znajdowały się krosna.

Ostatnim punktem wizyty w Lipcach było obejrzenie nagranego fragmentu sztuki teatralnej lokalnego Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł. St. Reymonta – Wesele Boryny, której premiera odbyła się 24 września 1933 roku – spektakl obejrzało wówczas ponad 3 tysiące widzów. Grupa aktorska powstała w 1932 roku - dziś jest jednym z najstarszych amatorskich zespołów ludowych działających w Polsce.

Po wyjeździe z Lipiec udaliśmy się do Warszawy, aby w Teatrze Komedia obejrzeć spektakl Pierwsza Randka. Zobaczyliśmy niezwykle śmieszną komedię, która przedstawia mnóstwo stereotypów, które towarzyszą relacjom damsko-męskim na pierwszej randce. Widowisku towarzyszy wspaniała muzyka, wesoła choreografia oraz przezabawne dialogi, a największą rolę odgrywa oczywiście gwiazdorska obsada.

Dagmara Michalak kl. IIa

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
Wprowadzono: 17-09-2018  Justyna Balicka
1
2
3
4
5
6