Strona Olsztynka

„Kup Pan szczotkę!” w ZSP w Waplewie
Dodano: 08-11-2017 | Justyna Balicka | wyświetleń: 415
grafika

Dobiegła końca trzecia edycja Akcji „Kup Pan szczotkę!”. Ta okazała się być rekordowa. Organizatorzy piszą, iż gdyby nie fakt, że nowa siedziba Fundacji jest większa od poprzedniej, nie zdołaliby pomieścić wszystkich darów. Do tej pory doliczyli się ponad 30 tysięcy past i 55 tysięcy szczoteczek do zębów o łącznej wadze  ponad pięciu ton. Przy okazji tej Akcji dostali również trzy sprawne unity stomatologiczne, które pozwolą na założenie trzech gabinetów stomatologicznych działających przy polskich misjach.

W miejscowości Abong-Mbang w Kamerunie od sześciu lat pod o czujnym okiem polskiej pielęgniarki Siostry Nazariuszy Żuczek działa polski gabinet stomatologiczny. W ramach projektu „Dentysta w Afryce” polscy stomatolodzy leczą tam zęby miejscowej ludności. Dentyści,  jak sami żartobliwie podkreślają, w swoim zawodzie nie mają w Kamerunie żadnej konkurencji. W promieniu 200 km od ich gabinetu nie ma ani jednego stomatologa. Ich rolę spełniają tzw. „wyrywacze zębów” i szamani. Popularnymi metodami leczenia bólu zębów jest kładzenie rozżarzonego węgla lub polewanie bolącego zęba kwasem z akumulatora.

Aby zapobiec tym problemom, polscy misjonarze w prowadzonych przez siebie szkołach wprowadzili naukę szczotkowania zębów. Nowych nawyków higienicznych najłatwiej nauczyć dzieci. Codziennie na przerwie dzieci wychodzą ze swoimi szczoteczkami ze szkół i szorują zęby. Kiedy przychodzi koniec roku szkolnego dostają swoje szczoteczki do domu.

Szczoteczki oraz pasty były zbierane w setkach miejsc w całej Polsce; w szkołach, przedszkolach, parafiach i dotarły już do szkół w Afryce.

Zespół Szkolno Przedszkolny w Waplewie przyczynił się do wsparcia Fundacji i podarowania dzieciom mieszkającym w Afryce pięknych i zdrowych uśmiechów.

My wraz z Organizatorami  serdecznie dziękujemy wszystkim naszym Darczyńcom.

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
Wprowadzono: 17-09-2018  Justyna Balicka
1
2
3
4
5
6