Strona Olsztynka

Nasz żłobek ma już roczek!
Dodano: 31-01-2018 | Justyna Balicka | wyświetleń: 1645
grafika
Galerie:
grafika
Dodano: 31-01-2018
Justyna Balicka
Ilość fotografii: 29

Minął rok działalności Żłobka Miejskiego w Olsztynku. Mamy już swoich pierwszych absolwentów , którzy z powodzeniem są teraz dzielnymi przedszkolakami. Instytucja, której zadaniem jest opieka nad małym dzieckiem okazała się być bardzo potrzebna w naszym mieście i dość szybko wszystkie miejsca zostały zajęte. Mamy pod opieką 40 dzieci , które są podzielone na dwie grupy (młodsze i starsze). Każda grupa ma do dyspozycji salę zabaw, oddzielną sypialnię i łazienkę . Wyposażenie jest funkcjonalne, kolorowe, przystosowane do potrzeb dzieci. Opiekę nad dziećmi sprawuje pięć opiekunek i pielęgniarka. Nasze Panie dbają o zapewnienie dzieciom opieki i poczucia bezpieczeństwa.

Praca w żłobku jest planowana i systematyczna. Wspieramy u dzieci wrodzoną ciekawość świata, dbamy o ich prawidłowy rozwój: intelektualny, społeczny i fizyczny. W żłobku obowiązuje plan dnia określający stałe czynności o wyznaczonych porach. Dzieci z czasem wiedzą, jakie czynności po sobie następują i czego można się spodziewać po śniadaniu, a czego po obiedzie. Dzięki temu wiedzą nie tylko to, kiedy będą tańczyć, malować,  rysować, budować z klocków i bawić się, ale też kiedy przyjdzie mama. Umiejętnie zorganizowana przestrzeń i zabawy dają ogromne możliwości do zdobywania wiedzy i nowych umiejętności. Zabawy te nazywamy fundamentalnymi. W naturalny sposób uczą dzieci elementarnych czynności w prosty i niewymuszony sposób, kształtują umiejętności społeczne i samodzielność. Nie potrzeba do tego wymyślnych zabawek tylko to, co jest wokół nas. Tak właśnie dziecko nabywa wiedzę w żłobku. Gdy tańczy - uczy się wyrażać muzykę ruchem, odtwarzać ruch, cieszyć się ze wspólnej zabawy. Zaczyna odróżniać muzykę wolną i szybką, cichą i głośną. Gdy bawi się- uczy się dzielić, czekać na swoją kolej, komunikować swoje potrzeby ale też szanować potrzeby innych towarzyszy zabawy. To naprawdę dużo znaczy dla rozwoju społeczno- emocjonalnego i intelektualnego małego dziecka.

W naszym żłobku przez ten rok działo się naprawdę dużo . Panie organizowały dzieciom teatrzyki: „Na straganie” i „Kaczka dziwaczka” J. Brzechwy, „Duszek” L.J.Kerna, „Wywiad z panem Robaczkiem” M. Szwonder. Obchodziliśmy różne ciekawe święta i uroczystości, między innymi takie jak:  Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Mężczyzny, Dzień Wody, Pierwszy Dzień Wiosny, Dzień Ziemi , Dzień Strażaka, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Dzień Ojca, Dzień Muzyki, Światowy Dzień Smerfa, Międzynarodowy Dzień Kropki , Dzień Jesieni, Światowy Dzień Uśmiechu, Światowy Dzień Pluszowego Misia, Mikołajki, Pierwszy Dzień Zimy, Dzień Kubusia Puchatka oraz Dzień Babci i Dziadka.

Panie starały się dostarczać dzieciom na co dzień wiele możliwości do ciekawych działań oraz radości ze wspólnych zabaw. Poza tym codzienna praca opiekuńczo -wychowawcza skupiona jest na tworzeniu sytuacji sprzyjających wszechstronnemu rozwojowi dzieci. Prowadzone są zabawy ruchowe , muzyczne, plastyczne, czytanie dzieciom, zabawy logopedyczne i rozwijające mowę. Dzieci chodzą na spacery, a podczas codziennego odpoczynku po obiedzie mają też czas na relaks przy muzyce lub bajce.

Dbając o warunki do wszechstronnego rozwoju dzieci staramy się zaspokajać ich potrzeby , rozwijać umiejętności adekwatnie do wieku i możliwości, uczyć samodzielności. Żłobek jest po to by stworzyć warunki i zbytnio nie przeszkadzać. Wszakże o wiele bardziej fascynujące jest samodzielne doświadczenie i odkrywanie, niż obserwowanie jak ktoś dorosły robi to za dziecko i pozwala jedynie patrzeć. 

 

Dyrekcja i pracownicy

Żłobka Miejskiego w Olsztynku

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
Wprowadzono: 23-07-2018  Justyna Balicka
1
2
3
4
5
6
Róg obrazka 1 Róg obrazka 2
grafika
Róg obrazka 3 Róg obrazka 4

Wprowadzono: 13-08-2018   Promocja Gminy
Liczba zdjęć: 23