Strona Olsztynka

zaawansowane
baner BIP
baner Olsztynecki Budżet Obywatelski
baner Projekty Unijne
baner Olsztynek na facebook-u
baner Kanał Gminy Olsztynek na YouTube
baner Dziennik Ustaw / Monitor Polski
baner http://olsztynek.e-mapa.net/
baner Młodzieżowy Festiwal Filmowy Moja Przestrzeń
baner Miejski Dom Kultury
baner Elektroniczna Skrzynka Podawcza
baner 100 lat Skansenu w Olsztynku
baner
stat4u
grafika
Felsőzsolca (Węgry)
Wprowadzono: 22-01-2013  Krzysztof Miller

Współpraca z Felsőzsolca


Umowa o współpracy pomiędzy Gminą Olsztynek a miastem Felsőzsolca z 2004 r.
(Republika Węgierska,  25 marca 2004r)
www.felsozsolca.hu

W  październiku 2003 z inicjatywy Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej  przekazano list intencyjny o chęci nawiązania współpracy do węgierskiego miasta Felsőzsolca. Już w marcu 2004 roku delegacja z Węgier odwiedziła Olsztynek i podpisano umowę o współpracy. We wrześniu tego samego roku, na zaproszenie Burmistrza Fehera Attila, delegacja z Olsztynka odwiedziła węgierskiego partnera. W delegacji uczestniczyli przedstawiciele władz i. nauczyciele olsztyneckich szkół. Każdego roku strona węgierska  zapraszana jest na obchody Dni Olsztynka. Podczas obchodów jubileuszu naszego miasta delegacja z Węgier uczestniczyła w Olsztyneckiej majówce.

Felsőzsolca (dawniej: Zsolca) – Miasto położone w regionie Borsod-Abaúj-Zemplén, na północy Węgier, w aglomeracji Miszkolca.

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1281, w dokumencie o podziale terytorium pomiędzy Zsolca a Miskolc. W dokumencie ustalono, że granicą tych dwóch miejscowości zawsze będzie rzeka Sajó.

W średniowieczu Zsolca było dobrze prosperującą wioską, jednak została ona zniszczona przez Turków. Miejscowość ucierpiała podczas rewolucji przeciw Habsburgom w latach 1848-1849, kiedy Rosjanie (sprzymierzeńcy Habsburgów) spalili całą wioskę. W 1867 został wybudowany Zamek Zsolca. Dzięki temu Zsolca stało się drugą miejscowością na Austro-Węgrzech, w której powstał pomnik dla rewolucji Habsburgów.