Przejdź do treści strony

Kalendarz Wydarzeń

Akcja „Bezpieczne ferie 2019”

18 stycznia na plaży miejskiej Jeziora Jemiołowskiego już po raz siódmy odbył się piknik edukacyjny dla najmłodszych „Bezpieczne ferie 2019”. Wzięło w niej udział uczniowie i przedszkolaki z terenu naszej gminy oraz z gmin Stawiguda i Gietrzwałd. W ramach akcji propagującej zachowanie bezpieczeństwa w wolnym czasie szczególnie w okresie ferii zimowych najmłodsi mogli uczestniczyć w specjalnie przygotowanych dla nich pokazach ratunkowych współdziałających ze sobą służb: straży pożarnej, policji oraz pogotowia ratunkowego. Głównym przesłaniem akcji było utrwalenie w świadomości wszystkich, że nie ma bezpiecznego lodu na stawach, jeziorach i rzekach.

Imprezę rozpoczął Burmistrz Olsztynka Mirosław Stegienko krótko opowiadając jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa na lodzie a edukowanie dzieci powinno odbywać się właśnie poprzez takie spotkania dostarczające praktycznej wiedzy.

Dzieci i młodzież z zaciekawieniem obserwowały wspólną pracę wielu służb: straży pożarnej, policji i pogotowia w czasie akcji ratunkowych na zamarzniętym jeziorze. W programie festynu oglądający mogli podziwiać naukę różnych metod udzielania pomocy osobie tonącej, pokaz akcji ratowniczej straży pożarnej przy użyciu specjalistycznego sprzętu, pokaz ratowników medycznych z nauką udzielania pomocy przedmedycznej.

Niezwykłym zainteresowaniem uczniów cieszyło się również stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Olsztynek w ramach, którego, najmłodsi mogli poznać leśną faunę i florę a odpowiadając na zagadki mogli wykazać się wiedzą i zdobyć ciekawe upominki, w tym karmę dla ptaków.

W trakcie trwania pikniku wszyscy uczniowie mogli zjeść ciepłą kiełbaskę, wypić gorącą herbatę i ogrzać się przy ognisku.

Zorganizowany festyn miał za zadanie uczyć określonych działań jakie należy podjąć w razie niebezpieczeństwa zagrożenia życia ludzkiego i przestrzegać przed nierozważnym zachowaniem na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Dla dzieci było to ciekawe a zarazem pouczające spotkanie.

Należy pamiętać, że w przypadku zagrożenia starajmy się zachować spokój i próbujmy wezwać pomoc. Dzwoniąc pod nr 112 przedstawmy się, powiedzmy spokojnie, co się stało, podajmy miejsce, w którym jesteśmy. Czekajmy na przybycie pomocy, nie rozłączajmy się, zostańmy w stałym kontakcie telefonicznym z numerem alarmowym. Gdy zarwie się pod nami lód oszczędzajmy siły na wydostanie się z wody. Wyjście bez niczyjej pomocy o własnych siłach jest niezwykle trudne – ręce ślizgają się po mokrym lodzie – nie można znaleźć chwytu. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.

W przeprowadzony festyn zaangażowane były: Komenda Miejska Policji w Olsztynie, Komisariat Policji w Olsztynku, Straż Miejska w Olsztynku, Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Państwowa Straż Pożarna w Olsztynie, Ochotnicza Straż Pożarna w Olsztynku, Gmina Olsztynek, Centrum Powiadamiania Ratunkowego, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie, Nadleśnictwa Olsztynek i Jagiełek oraz Zespół Szkół im. K.C. Mrongowiusza w Olsztynku, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie, Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Wszystkim organizatorom należą się podziękowania za pomysł i sprawną organizację przedsięwzięcia.


Wypełnij formularz, jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o zbliżających się wydarzeniach drogą emailową
Kliknij przycisk, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o zbliżających się wydarzeniach poprzez powiadomienia PUSH