Przejdź do treści strony

Andrzej Waluk

Mieszkaniec Olsztynka, ur. 06.01.1968 r, światowej klasy stereografer (3D), filmowiec, autor zdjęć i filmów reklamowych 3D, producent, gitarzysta (m. in. zespołu "Yeti", największy przebój "Tańczę w środku miasta" w 1998 r. znalazł się na "Twojej Liście Przebojów" w TVP1). Od ponad 15 lat zajmujący się techniką 3D. Jeden z założycieli Polskiego Klubu Stereoskopowego, pracował przy ponad 20 projektach stereoskopowych.

W 2005 roku, z okazji 60-lecia "Dziennika Bałtyckiego", ukazało się pierwsze w Polsce trójwymiarowe wydanie gazety, wyróżnione nagrodą Grand Prix Konkursu Innowacji w Mass Mediach Media Trendy. W 2006 zaprezentowano jego film „Gdynia-Cała Naprzód!” podczas uroczystego otwarcia XXXI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2007 otrzymał honorowe wyróżnienie na Festiwalu Filmów Stereoskopowych w Californii za ten film. W  2007 r. został uhonorowany nagrodą Talent Roku, przyznaną przez Fundację Środowisk Twórczych w Olsztynie. W 2008 r. realizował film stereoskopowy w Mongolii w ramach ekspedycji „Żaglowozem przez Mongolię”. W 2009 r. jego film prezentowany był podczas konferencji Stereoscopic Displays and Applications w Californii. W 2009 r. zrealizował pierwszy polski dokument w  3D „Likwidacja 08.1944”. Stereografer w wielu filmach fabularnych.

Uhonorowany nagrodą „Master of Cinemagic” na VI Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Cinemagic.pl w Warszawie w 2011 r.

Filmografia:  „Gdynia-Cała Naprzód”, „Likwidacja 08.1944”, „1920 Bitwa Warszawska”, „Latająca maszyna” („The Flying Machine”), „Kac Wawa”, „Die Vermessung der Welt” („Measuring the world”), „Jak powstawał chleb?” (projekcja w Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznym w Olsztynku).

wykorzystano informacje z artbiznes.pl

zdjęcia: http://www.wkrakowie.pl, http://kinoamator.net, http://filmyonlines.pl/, http://juliansdrob.blogspot.com, http://www.br.de/, http://olsztynek.wm.pl/